Шлях до батьківства буває тернистим. Для багатьох сімей мрія про дитину стає справжнім випробуванням. Коли рік за роком доводиться боротися за можливість зазирнути в очі найбільшій цінності у житті. Знову і знову звертатися по допомогу до лікарів, репродуктологів, проходити чисельні обстеження, лікування та ризикувати своїм здоров’ям, сподіваючись на кожну нову спробу. Проте, навіть найзавзятіша боротьба не гарантує успіху. В момент коли все здається безнадійним, саме сурогатне материнство дарує останній шанс на щасливе батьківство.
Хто ж така сурогатна мама? Це жінка з великим серцем, яка дарує безплідним парам те, чого вони прагнуть понад усе – продовження роду. Жінка, котра добровільно погоджується виносити дитину та передати її біологічним батькам.
Причини безпліддяТільки уявіть, за оцінками ВООЗ, 60–80 мільйонів пар у всьому світі страждають від безпліддя. Ця цифра варіюється в залежності від регіону, але складає приблизно 8–12% від усіх пар.
Найчастішими причинами безпліддя у жінок є відсутність овуляції, аномалії репродуктивної системи, інфекції, аутоімунні хвороби, гормональний дисбаланс, проблеми з менструальним циклом та інше. Також, згідно з дослідженнями, опублікованими у «Journal of human reproductive sciences», приблизно 40–50% проблем пов’язаних з безпліддям припадають на чоловічий фактор. Мова йде про запальні та інфекційні захворювання чоловічих статевих органів, погану якість сперми тощо. Тож, ця проблема глобальна та поширена у всьому світі. Вже не одне десятиліття вчені з різних країн намагаються подолати цю кризу. А поки цей процес триває, сурогатне материнство служить методом допоміжної репродукції для багатьох сімей, які зіткнулися з такою проблемою.
Варто одразу зазначити, що не дивлячись на стигматизацію теми сурогатного материнства в суспільстві, ці послуги є абсолютно законними на всій території України. Український Сімейний кодекс законодавчо затвердив можливість сурогатного материнства з 1 січня 2004 року, зробивши нашу країну однією з найбільш привабливих у світі для реалізації таких програм.
Хто використовує послуги сурогатних матерів?Українське законодавство дозволяє скористатися програмою сурогатного материнства гетеросексуальним парам, які перебувають у зареєстрованому шлюбі. Одна з головних вимог – надання доказів, що пара звертається до такого методу допоміжної репродукції через вагомі медичні причини та дійсно має показання.Наприклад:● Коли в анамнезі є попередні викидні.● Якщо вагітність має занадто великі ризики для здоров’я жінки.● Коли є захворювання, які унеможливлюють цей процес.● При високому рівні генетичної патології дитини тощо.
Види сурогатного материнстваІснує дві форми сурогатного материнства – традиційне та гестаційне.ТрадиційнеТрадиційне сурогатне материнство передбачає використання сперми генетичного батька для запліднення яйцеклітини сурогатної матері. Тобто в такому випадку дитина біологічно пов’язана з жінкою, яка виношує плід, та є генетично спорідненою. Тривалий час, до того, як сучасні технології дозволили створювати ембріони поза утробою, це був єдиний спосіб завагітніти для сурогатної матері. Наразі традиційне сурогатне материнство в Україні є забороненим.ГестаційнеТакий метод вперше було використано у 1985 році. Відтоді абсолютна більшість країн світу віддають перевагу саме йому, адже в цьому випадку дитина біологічно не пов’язана із сурогатною матір’ю. При гестаційному методі ембріон створюється з використанням сперми майбутнього батька і яйцеклітини біологічної матері. Потім цей ембріон імплантують у матку сурогатної матері, яка його виношує. Відповідно, сурогатна мати не має спільної ДНК з дитиною і не є генетичною матір’ю.
Таким чином, в процесі беруть участь три людини:Генетичний батько – чоловік, чия сперма використовується для запліднення яйцеклітини генетичної матері.Генетична мати – жінка, чия яйцеклітина використовується для створення ембріона.Сурогатна мати – жінка, яка добровільно, безкоштовно або за грошову винагороду готова виносити та народити дитину за іншу жінку, яка не може зробити цього самостійно внаслідок особистих протипоказань.
Хто може бути сурогатною матір’ю в Україні?Жінки, які бажають стати сурогатними матерями в Україні, мають відповідати ряду вимог. Вкрай важливо, щоб сурмама була добре підготовлена до процедури як фізично, так і ментально. Ці вимоги створені, щоб мінімізувати ризики для жінки, яка виношує плід, та для майбутніх батьків. Адже мета кожного з них – здорова дитина та її щасливе майбутнє! Перед тим, як потенційна сурогатна мати буде включена до відповідної бази, вона має пройти співбесіду та повне медичне обстеження.Серед головних вимог:● Повнолітня дієздатна жінка до 36 років;● Наявність принаймні 1 власної здорової дитини;● Гарний стан здоров’я (відсутність патологій, ускладнень, важких діагнозів тощо);● Відсутність шкідливих звичок і ведення стабільного, відповідального способу життя;● Громадянство України;● Письмова згода чоловіка, якщо сурмама заміжня, на дозвіл проведення програми ЕКЗ.
Окремі клініки можуть мати додаткові вимоги до кандидаток. Але загалом, сімейний статус жінки, матеріальне становище чи інші фактори здебільшого не мають значення. До слова, дозволяється навіть виношування вагітності близькими родичами майбутніх батьків (мати, сестра, двоюрідна сестра тощо). Кожне сурогатне материнство відрізняється, має унікальний індивідуальний досвід. Однак одне залишається незмінним – це подія, яка назавжди змінює не одне життя.
Тільки уявіть, яку вдячність відчувають пари, які пережили безліч спроб і невдач, але отримали можливість відкрити для себе дивовижний світ батьківства. Бути частинкою своєї дитини, бачити схожість та відчувати зв’язок. Ці відчуття безцінні та можливі завдяки сурогатним мамам.